وزارت سحر و جادو

از دانش‌نامه‌ی هنر و ادبیات گمانه‌زن
پرش به: ناوبری، جستجو

left‏

وزارت سحر و جادو یا The Ministry of Magic سازمانی جادویی در دنیای هری پاتر نوشته‌ی جی. کی. رولینگ است. وزارت سحر و جادو سازمان حاکم بر دنیای جادوگری انگلستان است.

اولین بار در هری پاتر و سنگ جادو با این سازمان برخورد می‌کنیم، اما اولین توصیفات از ظاهر این سازمان را در هری پاتر و محفل ققنوس می‌بینیم. در طی کتاب‌های مجموعه‌ی هری پاتر، افراد وزارتخانه فاسد و بی توجه به وقایع جدی دنیای جادوگری تصویر می‌شوند و فساد این مجموعه با به قدرت رسیدن دوباره‌ی لرد ولدمورت به اوج خود می‌رسد.

عبارت «وزارت سحر و جادو» ظاهرا به اینکه وزارتخانه‌ی جادوگری زیرمجموعه‌ای از حکومت انگلستان است اشاره دارد. اما با اینکه رابطه‌ی واقعی بین وزارت سحر و جادو و حکومت مشنگ‌ها مشخص نیست، ولی کاملا روشن است که وزارتخانه بالاترین مقام حکومتی دنیای جادوگری است و از هیچ کجا دستور نمی‌گیرد.

وزیر سحر و جادوی هر دوره به دیدار هر نخست‌وزیر جدید مشنگ‌ها می‌رود و از وجود دنیای جادوگری به او خبر می‌دهد و اعلام می‌کند که برخورد آنها تنها در صورتی خواهد بود که اتفاقات دنیای جادوگری بر روی مشنگ‌ها نیز تاثیرگذار باشد. در صورت وارد کردن اشیا و جانوران خطرناک به انگلستان، وزیر سحر و جادو باید نخست‌وزیر مشنگ‌ها را در جریان وقایع قرار دهد.

وزارت سحر و جادو از طریق یک نقاشی بر روی دیوار دفتر کار نخست‌وزیر در خانه‌ی شماره‌ی ۱۰ خیابان داونینگ با نخست‌وزیر مشنگ‌ها ارتباط برقرار کرده و قبل از هر ملاقات وزیر سحر و جادو، او را در جریان قرار می‌دهند.

وزارت سحر و جادو در واقع شکل مدرن «شورای جادوگران» است که در ابتدا بر جامعه‌ی جادوگری نظارت می‌کرده‌اند.


محتویات

ساختار حکومتی

همانطور که در کتاب‌های هری پاتر می‌بینیم، وزیر سحر و جادو از روش‌هایی غیر از انتخابات برگزیده می‌شود. پست «وزارت» سحر و جادو در واقع یک شغل مثل باقی شغل‌ها است. هرگز به شخصی که قدرت اخراج یا انتخاب یک وزیر جدید را دارا است اشاره‌ای نمی‌شود، ولی ظاهرا یک بخش خاص دارای چنین قدرتی است. با این حال به نظر می‌رسد که وزارتخانه‌ی سحر و جادو و خود وزیر، به شدت نسبت به نظر عموم جادوگران نسبت به خود حساس هستند و سعی دارند از طریق روزنامه‌ی خبر امروز، خود را موثر و کاردان نشان دهند.

در کتاب‌های هری پاتر، استخدام در وزارت سحر و جادو درست پس از فارغ التحصیل شدن از یک مدرسه‌ی جادوگری امکان‌پذیر است.

وزارت سحر و جادوی دنیای هری پاتر حالتی از بی کفایتی و بدخواهی از خود نشان می‌دهد. آنطور که در کتاب‌ها می‌خوانیم، افراد وزارتخانه شدیدا نالایق هستندو حتی نمی‌توانند از حمله به بخش اسرار وزارتخانه که ظاهرا مهم‌ترین قسمت است، جلوگیری کنند. به دلیل همین بی کفایتی، گروهی از دانش‌آموزان هاگوارتز، لرد ولدمورت و گروهی از مرگخواران به راحتی وارد وزارتخانه شده و از سوی هیچکس مقاومتی نمی‌بینند.


ساختار قضایی

همانطور که در کتاب‌های هری پاتر مشخص می‌شود، دادگاه‌های جادوگری به جای توجه به مدارک موافق یا مخالف متهم، بیشتر بر اساس نظرات شخصی خود قصد به پایان رساندن سریع هر محاکمه‌ای را دارند. حتی برخی متهمان هیچگاه محاکمه نمی‌شوند و مستقیما به زندان می‌روند.

آنطور که در هری پاتر و محفل ققنوس می‌بینیم، وزارتخانه قوانین بی رحمانه‌ی خود را بدون آگاه کردن کل جامعه‌ی جادوگری، در دادگاه‌ها پیاده می‌کند. حتی در برخی موارد وزارتخانه تصمیم به انکار وقایع مهم و خطرناک دنیای جادوگری گرفته و حتی خبرهای چنین وقایعی را سانسور می‌کند.

در هری پاتر و محفل ققنوس، کورنلیوس فاج بعنوان وزیر سحر و جادوگری، به رغم شواهد بسیار بازگشت لرد ولدمورت را نمی‌پذیرد.

در هری پاتر و تالار اسرار، کورنلیوس فاج زمان زیادی را صرف مرتب کردن یک جوابیه در مورد حملات به هاگوارتز می‌کند.

بعد از اینکه بازگشت لرد ولدمورت برای همگان قطعی می‌شود، کورنلیوس فاج به علت بی کفایتی بر کنار شده و جای او را روفوس اسکریمجیور می‌گیرد.


وزرای سحر و جادوگری

در پایان مجموعه‌ی هری پاتر، کینگزلی شکلبولت به مقام وزارت سحر و جادوگری می‌رسد. شکلبولت جایگزین پیوس تیکنس، وزیر دست نشانده‌ی لرد ولدمورت می‌شود. لرد ولدمورت بعد از قتل روفوس اسکریمجیور، تیکنس را تحت طلسم فرمان به مقام وزارت سحر و جادو می‌رساند.

قبل از اسکریمجیور، کورنلیوس فاج وزیر سحر و جادوگری بوده است و قبل از او، میلیسنت باگنولد وزیر سحر و جادوگری بوده که چیزی در مورد او بیان نمی‌شود.

سایر وزرای جادوگری عبارتند از وزیر محبوب، گروگان استامپ (۱۷۷۰-۱۸۸۴) که در سال ۱۸۱۱ به مقام وزارت سحر و جادوگری رسید و مشکل طبقه‌بندی موجودات و جانوران را حل کرد؛ و آرتمیسیا لافکین، اولین ساحره‌ای که وزیر سحر و جادو می‌شود.

پست وزارت سحر و جادو سه بار به آلبوس دامبلدور پیشنهاد شده و او هر سه بار این پیشنهاد را رد می‌کند. تام ریدل در سال‌های تحصیل در هاگوارتز، بعنوان وزیر بعدی سحر و جادو پیش‌بینی می‌شده است. با این حال ریدل تمامی پیشنهادهای کاری وزارت سحر و جادو را رد می‌کند.

لیست زیر اسامی وزرای شناخته شده‌ی سحر و جادوگری و مدت تصدی مقام آنها است.

 • آرتمیسیا لافکین (۱۷۹۸-۱۸۱۱)
 • گروگان استامپ (۱۸۱۱-۱۸۱۹)
 • فاریس اسپاوین (۱۸۶۵-۱۹۰۳)
 • نوبی لیچ (۱۹۶۲-۱۹۶۸)
 • میلیسنت باگنولد (۱۹۸۰-۱۹۹۰)
 • کورنلیوس فاج (۱۹۹۰-۱۹۹۶)
 • روفوس اسکریمجیور (۱۹۹۶-۱۹۹۷)
 • پیوس تیکنس (۱۹۹۷-۱۹۹۸)
 • کینگزلی شکلبولت (۱۹۹۸-؟)


اداره‌ی اجرای قوانین جادویی

ظاهرا اداره‌ی اجرای قوانین جادویی مهم‌ترین بخش وزارت سر و جادو است که ترکیبی از اداره‌های پلیس و دادگاه می‌شود و تقریبا با وزارت کشور انگلستان هم رده است. این اداره در طبقه‌ی دوم وزارتخانه‌ی سحر و جادو قرار دارد. در ابتدای مجموعه‌ی هری پاتر، آملیا بونز رییس این اداره است. بعد از قتل او به دست لرد ولدمورت، پیوس تیکنس جای او را می‌گیرد.

در هری پاتر و یادگاران مرگ، تیکنس وزیر سحر و جادو شده و یاکسلی رییس اداره‌ی اجرای قوانین جادویی می‌شود. ظاهرا زمانی بارتی کروچ پدر رییس اداره‌ی اجرای قوانین جادویی بوده است.

بنا به گفته‌های رولینگ، هرمیون گرنجر بعد از وقایع کتاب هفتم ابتدا به بخش تنظیم قوانین و کنترل موجودات جادویی پیوسته و سپس به اداره‌ی اجرای قوانین جادویی منتقل می‌شود.


اداره‌ی کاراگاهان

ماموریت یک کاراگاه جادوگری، تعقیب و دستگیری جادوگران سیاه است. بنا به گفته‌های مینروا مک‌گونگال، اداره‌ی کاراگاهان تنها دانش‌آموزانی را بعنوان کارآموز می‌پذیرد که حداقل ۵ نمره از امتحان نهایی‌شان در دوره‌ی تحصیل بالاتر از «فراتر از حد انتظار» شده باشد. او برای آمادگی چنین شغلی مطالعه‌ی معجون‌ها، دفاع در برابر جادوی سیاه، تغییر شکل، طلسم‌ها و گیاه‌شناسی را پیشنهاد می‌دهد.

بنا به گفته‌های نیمفادورا تانکس، دو تا از امتحان‌های کاراگاهی «پنهانکاری و تغییر شکل» و «حرکت دزدکی و ردگیری» است . کاراگاهان بزرگ مجموعه‌ی هری پاتر عبارتند از مدآی مودی، نیمفادورا تانکس، کینگزلی شکلبولت، جان داولیش، فرانک و آلیس لانگ‌باتم، روفوس اسکریمجیور، گاویان روباردز، پرادفوت، ساواژ و ویلیامسون.

هری پاتر در سن هفده سالگی به این بخش ملحق شده و در سال ۲۰۰۷ به ریاست این بخش می‌رسد. رون ویزلی نیز به کار در اداره‌ی کاراگاهان مشغول می‌شود.

در طی اولین نبرد با لرد ولدمورت، کاراگاهان اجازه‌ی استفاده از سه طلسم ممنوعه را بر روی متهمان به مرگخوار بودن داشته‌اند. کاراگاهان علاوه بر مقابله با جادوگران سیاه، وظایف محافظتی از افرادی چون هری و نخست‌وزیر مشنگ‌ها را نیز انجام می‌دهند.


اداره‌ی استفاده‌ی نابجا از جادو

اداره‌ی استفاده‌ی نابجا از جادو مسئول برخورد با جادوگران متخلف زیر سن قانونی است. آنها علاوه بر این کار، مسئول برخورد با جادوگرانی که در حضور مشنگ‌ها دست به جادو زده‌اند را نیز دارا می‌باشند. طلسمی با نام «ردگیری» بر روی جادوگران زیر سن قانونی قرار گرفته و در صورت شکستن قوانین جادوگری، این اداره را باخبر می‌کنند؛ این طلسم خود بخود در سن هفده سالگی هر جادوگر و ساحره‌ای از بین می‌رود.

با این حال آلبوس دامبلدور مشخص می‌کند که چنین طلسمی تنها می‌تواند وقوع جادو در یک محدوده‌ی خاص را اعلام کند و اگر شخصی در خانه‌ی جادوگران بالغ دست به جادوگری بزند، وزارتخانه آن را به حساب جادوگران بالغ می‌گذارد.

در اولین خطای هری پاتر بعنوان یک جادوگر زیر سن قانونی، یک اخطار از سوی اداره‌ی استفاده‌ی نابجا از جادو برای او از راه می‌رسد. دومین قانون‌شکنی او، یعنی باد کردن عمه مارج، از سوی کورنلیوس فاج بخشیده می‌شود. بعد از سومین قانون‌شکنی، نامه‌ای به دست او می‌رسد که اعلام می‌کند او از مدرسه‌ی هاگوارتز اخراج شده و به زودی نمایندگان وزارتخانه برای نابود کردن چوبدستی او از راه می‌رسند و هری پاتر باید در یک دادگاه حاضر شود. البته آلبوس دامبلدور به کورنلیوس فاج یادآوری می‌کند که وزارتخانه اجازه‌ی دخالت در امور هاگوارتز را ندارد و چوبدستی هیچ جادوگر یا ساحره‌ای نباید بدون حضور در دادگاه و شنیدن دفاعیات او، نابود شود.

در دادگاه هری پاتر، تمامی اعضای شورای عالی جادوگری به دفاعیات او گوش داده و او را تبرئه می‌کنند. تنها کارمند شناخته شده‌ی اداره‌ی اجرای قوانین جادویی، مافلدا هاپکریک است.


شورای عالی جادوگری

شورای عالی جادوگری یا Wizengamot، عالی‌ترین شورای قانونگذار جادوگری است. عبارت Wizengamot از ترکیب دو کلمه‌ی Wizard و Witenagemot ساخته شده است که شورایی از مشاوران پادشاه آنگلو-ساکسون انگلستان بوده‌اند. این کلمه در انگلیسی باستان به معنی «گردهمایی مردان خردمند» است.

در هری پاتر و محفل ققنوس، حدود پنجاه نفر با رداهای گوجه‌ای رنگ که یک حرف W نقره‌ای روی سمت چپ ردایشان گلدوزی شده است، در دادگاه هری پاتر حضور دارند. در این دادگاه کورنلیوس فاج در میان اولین ردیف نشسته و در حالیکه بیشتر سوال‌ها را می‌پرسد، پرسی ویزلی بعنوان منشی دادگاه از صحبت‌ها یادداشت بر می‌داد.

آلبوس دامبلدور تا زمان مرگ، مقام جادوگر برتر شورای عالی جادوگری را دارا می‌باشد. گرچه در طی ماجراهای هری پاتر و محفل ققنوس و به دلیل اتهامات وزارت سحر و جادو، مدتی او را از این مقام برکنار می‌کنند. ظاهرا به دلیل همین برکناری، کورنلیوس فاج در دادگاه هری پاتر در نقش جادوگر برتر ظاهر می‌شود.


سایر ادارات

سایر ادارات وزارت سحر و جادو عبارتند از جوخه‌ی اجرای قوانین جادویی که متخلفین قوانین جادویی را تحت پیگرد قرار می‌دهند؛ اداره‌ی سواستفاده از اشیای مشنگی، که آرتور ویزلی ریاست آن را به عهده دارد؛ و اداره‌ی آشکارسازی و توقیف طلسم‌های دفاعی قلابی و اشیای محافظتی که روفوس اسکریمجیور در طی وقایع هری پاتر و شاهزاده‌ی دورگه آن را ساخته و آرتور ویزلی را به ریاست آن منصوب می‌کند.


اداره‌ی سوانح و حوادث جادویی

اداره‌ی سوانح و حوادث جادویی مسئول تعمیر خسارات تصادفی جادویی در دنیای هری پاتر است. این اداره در طبقه‌ی سوم وزارت سحر و جادو قرار دارد و شامل بخش‌های زیر می‌شود:

 • جوخه‌ی معکوس سازی حوادث جادویی، جوخه‌ای از جادوگرانی است که وظیفه دارند سوانح جادویی را به وضع اولیه بازگردانند. معمولا این حوادث به دست جادوگران و ساحره‌های جوانی اتفاق می‌افتند که هنوز کنترل کاملی بر روی قدرت جادویی خود ندارند. ممکن است این سوانح ناشی از بی توجهی جادوگران بالغ یا اثر جانبی طلسم‌ها یا افسون‌هایی باشد که اشتباه به کار رفته‌اند؛ مثل دو تکه شدن در آپارت کردن که بخشی از بدن در مبدا جا می‌ماند. برای مثال در هری پاتر و زندانی آزکابان، جوخه‌ی معکوس سازی حوادث جادویی به خانه‌ی دورسلی‌ها فرستاده می‌شوند تا عمه مارج را که باد شده و به هوا رفته است به حالت اولیه باز گردانند؛ آنها باد عمه مارج را خالی کرده و حافظه‌ی او را اصلاح می‌کنند.
 • بخش پاکسازی خاطرات. فراموش‌ساز نام یکی از کارمندان وزارت سحر و جادو است که وظیفه‌ی اصلاح حافظه‌ی مشنگ‌هایی که حوادث جادویی را مشاهده کرده‌اند به عهده دارد. آنها اولین بار در کتاب ششم مجموعه‌ی هری پاتر وارد عمل می‌شوند. البته هر جادوگری با استفاده از طلسم صحیح، قادر به اصلاح حافظه‌ی دیگران است. بر خلاف بی کفایتی کل وزارت سحر و جادو، فراموش‌سازها کار خود را کامل و بدون نقص انجام داده و جامعه‌ی مشنگ‌ها را در بی اطلاعی کامل از وجود جادوگران نگاه می‌دارند.
 • کمیته‌ی عذر و بهانه‌های مشنگی، گروهی است که برای حوادث جادویی دلایل غیر جادویی و مشنگی می‌تراشد. برای مثال، حمله‌ی پیتر پتیگرو که باعث کشته شدن دوازده مشنگ و دو نیم شدن آسفالت خیابان می‌شود، بصورت انفجار لوله‌ی اصلی گاز خیابان توجیه می‌شود.


اداره‌ی تنظیم قوانین و کنترل موجودات جادویی

همانطور که در کتاب موجودات جادویی و زیستگاه آنها آمده است، اداره‌ی تنظیم قوانین و کنترل موجودات جادویی به سه بخش تقسیم می‌شود؛ بخش هیولاها، بخش موجودات و بخش ارواح.

این اداره شامل اداره‌ی ارتباط با اجنه و ارتباط با سنتورها هم می‌شود، گرچه سنتورها هیچوقت به این اداره مراجعه نمی‌کنند. بنابراین در وزارت سحر و جادو هر کسی که به اداره‌ی ارتباط با سنتورها فرستاده شود، در وافع در شرف اخراج شدن از کار است.

هرمیون گرنجر قبل از پیوستن به اداره‌ی اجرای قوانین جادویی، مدتی در اداره‌ی تنظیم قوانین و کنترل موجودات جادویی کار می‌کند. این اداره در طبقه‌ی چهارم وزارت سحر و جادو قرار دارد.

بند هفتاد و سوم از اساسنامه‌ی پنهان‌کاری جادوگران بیان می‌کند که: «تمامی اعضای جامعه‌ی جادوگری مسئول پنهان‌سازی، مراقبت و کنترل جانوران جادویی، موجودات یا ارواحی هستند که در دنیای جادوگری زندگی می‌کنند. چنانچه هر کدام از این موجودات به یکی از افراد غیر جادوگر صدمه وارد کرده و یا توجه جامعه‌ی مشنگی را به خود جلب کنند، مسئله باید توسط کنفدراسیون بین المللی جادوگران حل و فصل شود.»


اداره‌ی همکاری‌های بین المللی جادویی

اداره‌ی همکاری‌های بین المللی جادویی، دفتری است که سعی دارد جادوگران مختلف از تمامی کشورها را به همکاری در زمینه‌های سیاسی و اجتماعی دعوت کند. این اداره در طبقه‌ی پنجم وزارت سحر و جادو قرار دارد و شامل بخش‌های استانداردهای داد و ستد‌های بین‌المللی جادویی، اداره‌ی قوانین بین المللی جادویی و شعبه‌ی کنفدراسیون بین المللی جادوگران واقع در انگلستان می‌شود.

رییس قبلی این اداره، بارتی کروچ پدر بوده است. پرسی ویزلی کار خود در وزارت سحر و جادو را از این اداره شروع می‌کند. عملکرد این اداره مشابه اداره‌ی کشورهای مشترک المنافع انگلستان و بخش‌هایی از سازمان ملل می‌باشد.


اداره‌ی نقل و انتقالات جادویی

اداره‌ی نقل و انتقالات جادویی مسئول انواع مختلف ترابری‌های جادویی است. این اداره در طبقه‌ی ششم وزارت سحر و جادو قرار دارد و شامل این بخش‌ها می‌شود: دفتر شبکه‌ی فلو، که مسئول ساختن و رسیدگی به این شبکه و توزیع پودر فلو می‌باشد؛ دفتر کنترل قوانین جاروهای پرنده، که سفر از طریق جاروهای پرنده را کنترل می‌کند؛ اداره‌ی پورت‌کی، که استفاده از پورت‌کی‌ها را تحت نظارت دارد؛ و مرکز آزمون آپارات کردن، که مسئول توزیع مجوز آپارات کردن به جادوگران و ساحره‌های مجاز است.


اداره‌ی بازی‌ها و ورزش‌های جادویی

اداره‌ی بازی‌ها و ورزش‌های جادویی، ظاهرا یکی از آزادترین بخش‌های وزارت سحر و جادو است (چون پوستر تیم‌های کوئیدیچ به راحتی به در و دیوار این بخش چسبانده شده است) و مسئول برگزاری اتفاقات ورزشی چون جام جهانی کوئیدیچ یا جام سه جادوگر می‌باشد.

قبلا لودو باگمن رییس این اداره بوده است، اما قرض‌های سنگین او به جن‌ها باعث فراری شدن او می‌شود.

این اداره در طبقه‌ی هفتم وزارت سحر و جادو قرار دارد و شامل این بخش‌ها می‌شود: دفتر لیگ‌های کوئیدیچ انگلستان و ایرلند؛ و اداره‌ی ثبت شوخی‌های جادویی.


بخش اسرار

بخش اسرار که در طبقه‌ی نهم وزارت سحر و جادو قرار دارد، مسئول بررسی مسایل مبهمی چون مرگ، زمان، فضا، ذهن، عشق و پیشگویی در دنیای جادوگری است.

در طی حکومت لرد ولدمورت، او این بخش را وادار به تایید نظریه‌ای می‌کند که طبق آن جادوگران مشنگ‌زاده قدرت جادویی و چوبدستی خود را از یک جادوگر واقعی و خون خالص دزدیده‌اند و بنابراین باید محاکمه شوند.

به دلیل ماهیت مخفیانه‌ی این بخش از وزارت سحر و جادو، می‌توان گفت مشابه‌های واقعی این بخش در دنیای واقعی سیا یا MI۶ هستند. این بخش بیشتر مشغول تحقیق در مورد مسایلی چون نامیرایی و چرخه‌ی زمان است. ظاهرا هر کدام از ادارات بخش اسرار وزارت سحر و جادو، مربوط به یکی از مسایل اسرار آمیز زندگی می‌شوند.

کارمندان بخش اسرار با نام «نگو و نپرس» یاد شده و هویتی به شدت طبقه‌بندی شده و مخفی دارند. نگو و نپرس‌های شناخته شده شامل برادریک بود و آگوستوس راک‌وود می‌شوند.

ابزارهای شخصی

گویش‌ها
فضاهای نام
عملکردها
راهبری
جعبه ابزار